article-header-img

המדריך לקניית תכשיט יהלומים - כל מה שחשוב לדעת על איכות יהלומים

רגע לפני רכישת תכשיט היהלומים שלכם, ריכזנו עבורכם את הפרמטרים החשובים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר

whatsapp fb mail

תכשיטי יהלומים ויהלומים בפרט מגיעים במגוון גדלים, צבעים וצורות. לכל היהלומים שילובים מורכבים של מאפיינים ההופכים אותם לייחודיים, ואלו מסייעים גם בקביעת איכות וערך היהלום. היהלום הינו אבן יוקרתית  ולכן כשאתם קונים טבעת יהלום, עגילי יהלום, צמיד יהלומים או תכשיטים אחרים, אתם בוודאי רוצים ביטחון שהאיכות ששילמתם עבורה היא אכן האיכות שאתם מקבלים. אז רגע לפני שאתם בוחרים את תכשיט היהלומים שלכם, כדאי שתכירו את ה-4Cs, 4 פרמטרים שקובעים את איכויות וערך היהלום, ויעזרו לכם לבחור את התכשיט המתאים ביותר עבורכם.

משקל היהלום – קראט (Carat Weight)

יחידת המשקל המשמשת לאומדן יהלומים הינה קראט, כך ש – 1 קראט שווה ערך לכ – 200 מ”ג. כלומר, יהלום שמשקלו 1 גרם יחשב ליהלום במשקל 5 קראט. ייתכן שחלקכם מכירים את הייצוג החלקי של קראט היהלומים, כמו למשל רבע, חצי קראט וכו’, אך משקל קראט של יהלום מיוצג בצורה הטובה ביותר באמצעות מספר עשרוני. יכול להיות שתיתקלו ביהלום בחנות שיוצג במשקל של 1 קראט אך למעשה משקלו הינו 0.89 קראט. כמו כן, חשוב להבין ששני יהלומים בעלי משקל קראט זהה אינם בהכרח זהים בגודל וזאת משום שיהלומים במשקל זהה יכולים להיות שונים בחיתוך, רוחב ועומק כך שלמרות שהמשקל זהה שטח הפנים של היהלום לא יהיה זהה.
קראט היהלום כמובן משפיע על ערכו, ככל שמשקל היהלום גדול יותר כך עולה גם מחירו. דבר חשוב שיש לשים לב אליו, העליה בערכו של היהלום ביחס לקראט אינה לינארית. כך למשל, עבור שני יהלומים עם נתונים זהים, שאחד מהם הוא 1 קראט והשני הוא 2 קראט, מחירו של יהלום ה – 2 קראט לא יהיה גבוה רק בפי 2 אלא בהרבה יותר מכך.

תכשיט יהלומים

צבע היהלום (Color)

לצבע של היהלום יכולה להיות השפעה רבה על ערכו. היהלום המושלם הוא חסר צבע, וכל רמז לצבע עשוי להשפיע באופן משמעותי על איכותו. אמנם ההבחנה בין רמות הצבע הינה מאוד עדינה עד כי אינה נראית לעין שאינה מאומנת, אך הבדלים קלים אלו משפיעים באופן משמעותי על איכות ומחיר היהלום. עם זאת, יש חריג אחד לכלל זה. קיימים יהלומים בעלי צבע, כמו למשל יהלומים צהובים, אדומים וכחולים, הנקראים גם Fancy Color, אשר ערכם ואיכותם לא ירדו בעקבות הצבע, אלא אפילו יעלו באופן משמעותי וכן ישפיעו גם על מחיר היהלום.
איכות הצבע של יהלום לבן מוערכת באמצעות סולם ציון של 23 צבעים שנע בין D (חסר צבע לגמרי) ל- Z (צבע צהוב לגמרי) ומסווגת כך:

חסר צבע (D-F)

כמעט חסר צבע (G-J)

גוון בינוני מאוד של צהוב (K-M)

גוון חזק של צהוב (N-R)

גוון חזק מאוד של צהוב (S-Z)

לסיכום: ככל שתעלו בדרגת הצבע לכיוון D,E,F כך יעלה גם המחיר, ברוב המקרים בצורה לא פרופורציונלית  ביחס לנראות של היהלום. לכן, ההמלצה היא לבחור יהלום בצבע J ומעלה שברוב המקרים יעשה את העבודה.

 

דירוג ניקיון היהלום (Clarity)

רמת הניקיון של יהלום נקבעת על פי התכלילים שהאבן נושאת בתוכה. יהלום נטול תכלילים ידורג עם רמת ניקיון גבוהה ואילו יהלום בעל תכלילים הנראים לעין בלתי מזוינת ידורג עם רמת ניקיון ירודה ועשוי להיות בעל מראה פחות מבריק ומעט מעונן. בין התכלילים ניתן למצוא תכלילים חיצוניים המופיעים מחוץ לאבן ותכלילים פנימיים הנמצאים בתוך האבן. רמת הניקיון של יהלום מדורגת על פי הקבוצות הבאות:

FL – יהלומים נקיים ביותר, בדרך כלל נדירים מאוד. יהלומים אלה ללא תכלילים ופגמים כלל

IF – יהלומים נקיים ביותר, גם הם יחסית נדירים. יהלומים אלה ללא תכלילים ופגמים פנימיים

VVS1 ו- VVS2יהלומים נקיים מאוד באיכות גבוהה. יהלומים אלה עם תכלילים פנימיים זעירים מאוד שקשה להבחין בהם גם עם הגדלה באמצעות משקפת

VS1 ו- VS2יהלומים נקיים מאוד. יהלומים אלה עם תכלילים זעירים וקלים שניתן להבחין בהם, לעיתים, רק באמצעות הגדלה

 SI1ו- SI2יהלומים בניקיון טוב. יהלומים אלה עם תכלילים פנימיים הנראים בהגדלה ולעיתים גם ללא הגדלה

I1, I2, I3 – יהלומים לא נקיים. אלה יהלומים עם תכלילים ופגמים שניתן להבחין בהם ללא הגדלה

לסיכום: יהלומים מושלמים ללא רבב, כלומר ללא תכלילים ופגמים כלל, הינם נדירים ויקרים מאוד. למרבה המזל, יהלומים בעלי דרגות ניקיון קצת יותר נמוכות מזה אינם בעלי תכלילים הנראים לעין רגילה וכן פחות יקרים, מה שהופך אותם לבחירה המושלמת.

איכות חיתוך היהלום (Cut)

לאיכות חיתוך היהלום יש חשיבות רבה. רבים מתבלבלים בין חיתוך היהלום לצורת היהלום שאלו שני דברים שונים. חיתוך יהלום איכותי, הנקבע על ידי סימטריה, פרופורציה וליטוש, נועד לסנוור וליצור ניגודיות מושלמת בין האזורים הבהירים והחשוכים של היהלום, כך שמכל זווית של היהלום ומפגש עם אור ייווצר המראה המבריק והבוהק. הדרך הטובה ביותר לבחון את איכות החיתוך היא באופן אישי ועצמאי. כדאי לבחון את היהלום תחת סוגים שונים של תאורה ולהזיז את היהלום בכמה זוויות כדי לראות איך הוא נוצץ כאשר האור פוגע בו.

 

לסיכום, להגיע למעמד הקנייה של תכשיט יהלומים עם ידע על היהלומים יכול לעזור ולתת לכם ערך בתהליך הבחירה. כל אחד מהפרמטרים שציינו כאן חשוב וכשכל אלו משולבים הם יכולים לתת לכם תמונה טובה על איכות תכשיט היהלום שאתם מתכוונים לרכוש. JB JEWELERS מציעה מגוון רחב של תכשיטי יהלומים בעיצובים ייחודיים ובייצור בלעדי בארץ וכן של מותגי תכשיטי יוקרה מהמובילים בעולם. במידה ויש לכם שאלה בנושא, נשמח לייעץ ולעזור לכם בבחירת תכשיט היהלומים המושלם עבורכם ועבור אהוביכם.


whatsapp fb mail